choir Programme

  • 9 Apr Monday 18:00
    Moscow
    The Cathedral of Christ the Saviour
    (15 Volkhonka St)
    Grand opening of the choral programme


    Boys and Youth Choir of Sveshnikov horal school (Moscow)

    Conductors – Denis Khramov and Andrey Gerasimenko


    The Mariinsky Chorus (St Petersburg)

    Artistic Director and Conductor – Andrei Petrenko


    Sveshnikov National Academic Russian Choir (Moscow)

    Artistic Director and Conductor – Evgeny Volkov

  • 10 Apr Tuesday 16:00
    Korolev
    Zabota Social Rehabilitation Centre for Minors, Korolev
    (2-a Ostrovskogo St., Korolev, Moscow oblast)

    Boys and Youth Choir of Sveshnikov horal school (Moscow)

    Conductors – Denis Khramov and Andrey Gerasimenko

  • 11 Apr Wednesday 14:00
    Moscow
    Church of the Icon of the Mother of God Joy of All Who Sorrow on Bolshaya Ordynka
    (ul. Bolshaya Ordynka, 20)

    Patriarchal Choir of the Church of Christ the Saviour (Moscow)

    Precentor – Ilya Tolkachev

  • 12 Apr Thursday 14:00
    Moscow
    Integrated Rehabilitation and Education Centre
    (20 Fedosino St.)

    Boys and Youth Choir of Sveshnikov horal school (Moscow)

    Conductors Denis Khramov and Andrey Gerasimenko

  • 12 Apr Thursday 16:00
    Moscow
    Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration
    (82 Vernadskogo Ave.)

    Sveshnikov National Academic Russian Choir (Moscow)

    Artistic Director and Conductor – Evgeny Volkov

  • 13 Apr Friday 18:00
    Moscow
    Moscow National Combined Estate Museum Kolomenskoe – Izmailovo – Lyublino – Lefortovo
    Kolomenskoe estate
    Theatre and Concert Hall at Emperor Alexei Mikhailovichs Palace
    (39 Andropov, Ave., Bldg. 69)
    IX Childrens Easter Choral Festival of the Orthodox Music Russian Hymnody


    Choir of Childrens Borodin School of Music and School of Music 14

    Artistic Director and Conductor – Elena Sedova

  • 13 Apr Friday 18:00
    Vladivostok
    Church of Port Arthur icon of the Blessed Virgin Mary
    (18 Gamarnika St.)

    The Chorus of the Choir of the Port Arthur Icon of the Blessed Virgin Mary

    Regent Elena Kohanovskaya

  • 14 Apr Saturday 12:00
    Kolomna
    Church of St. Michael the Archangel
    (71 Grazhdanskaya St.)

    Ss. Cyril & Methodios Childrens Choir of Thessaloniki (Thessaloniki, Greece)

    Conductor – Maria Emma Meligopolou

  • 14 Apr Saturday 12:00
    Vladivostok
    The Cathedral of the Church of the Dormition of the Mother of God

    The Choir of the Church of the Dormition of the Mother of God

    Regent Julia Loseva

  • 14 Apr Saturday 12:00
    Ussuriisk
    The Church of St. Nicholas
    (Komarova 53 St.)

    The Choir of the Church of St. Nicholas

  • 14 Apr Saturday 14:00
    Moscow
    Church of the Life-Giving Trinity in Serebryaniki
    (1-a Serebryanichesky Lane)

    Terra Taurica chamber choir (Simferopol)

    Artistic Director and Conductor – Elena Prokopets

  • 15 Apr Sunday 11:30
    Moscow
    Recreation Home 9 for Veterans of Labour
    (2 Vilisa Latsisa St.)

    The Boys Chorus of the Glinka Choral School (St Petersburg)

    Artistic Director and Conductor – Vladimir Begletsov

  • 15 Apr Sunday 12:00
    Dmitrov
    Cathedral of the Assumption
    (11 Istoricheskaya Sq.)

    Terra Taurica chamber choir (Simferopol)

    Artistic Director and Conductor – Elena Prokopets

  • 15 Apr Sunday 14:00
    Moscow
    Church of the Reverend Sergius of Radonezh at Vysoko-Petrovsky Monastery
    (28/2 Petrovka St.)

    Students Choir of the Popov Academy of Choral Art (Moscow)

    Conductor Nikolay Azarov

  • 15 Apr Sunday 19:00
    Vladivostok
    St. Nicholas Cathedral
    (Mikhalina 30 St.)

    Choir of St. Nicholas Cathedral

    Regent Elena Rusinova

  • 16 Apr Monday 11:00
    Moscow
    Recreation Home 19 for Veterans of Labour
    (16 Parkovaya St.)

    Terra Taurica chamber choir (Simferopol)

    Artistic Director and Conductor – Elena Prokopets

  • 16 Apr Monday 14:00
    Moscow
    Church of the Ascension of our Lord beyond Serpukhov Gate
    (24 Bolshaya Serpukhovskaya St.)

    Ss. Cyril & Methodios Childrens Choir of Thessaloniki (Thessaloniki, Greece)

    Conductor – Maria Emma Meligopolou

  • 16 Apr Monday 18:00
    Egorievsk
    Alexander Nevsky Cathedral
    (1 Aleksandra Nevskogo Sq.)

    The Boys Chorus of the Glinka Choral School (St Petersburg)

    Artistic Director and Conductor – Vladimir Begletsov

  • 17 Apr Tuesday 14:00
    Moscow
    Church of the Resurrection of Christ in Sokolniki
    (6 Sokolnicheskaya Sq.)

    The Boys Chorus of the Glinka Choral School (Saint Petersburg)

    Artistic Director and Conductor Vladimir Begletsov

  • 17 Apr Tuesday 16:00
    Khimki
    Vera Rehabilitation Centre for Children with Disabilities
    (4 Chkalova St.)

    Ss. Cyril & Methodios Childrens Choir of Thessaloniki (Thessaloniki, Greece)

    Conductor – Maria Emma Meligopolou

  • 18 Apr Wednesday 11:00
    Moscow
    Kuntsevsky Centre for the Promotion of Family Education
    (15 Akademika Pavlova St.)

    Safonov Philharmonic choir (Kislovodsk)

    Artistic Director and Conductor – Alina Mukhamedzhanova

  • 19 Apr Thursday 14:00
    Moscow
    Church of the Icon of the Mother of God Joy of All Who Sorrow on Bolshaya Ordynka
    (ul. Bolshaya Ordynka, 20)

    Sveshnikov National Academic Russian Choir (Moscow)

    Artistic Director and Conductor – Evgeny Volkov

  • 19 Apr Thursday 17:30
    Alexandrov
    State Historical and Architectural Museum Preserve Alexandrovskaya Sloboda
    (20 Muzeiny Dr.)

    The Holy Spirit Cathedral Metropolitan Chorus (Minsk, Republic of Belarus)

    Precentor – Vitaly Sobolevsky

  • 19 Apr Thursday 18:00
    Staritsa
    Monastery of the Holy Assumption in Staritsa
    (1 Pushkina St.)

    Safonov Philharmonic choir (Kislovodsk)

    Artistic Director and Conductor – Alina Mukhamedzhanova

  • 20 Apr Friday 11:00
    Klimovsk
    Residential Home for Elderly and Disabled Persons
    (1-b Serpukhovskaya St.)

    The Holy Spirit Cathedral Metropolitan Chorus (Minsk, Republic of Belarus)

    Precentor – Vitaly Sobolevsky

  • 20 Apr Friday 14:00
    Moscow
    Church of the Great Martyr Nikita in the Old Basmannaya Sloboda
    (16 Staraya Basmannaya St.)

    Safonov Philharmonic choir (Kislovodsk)

    Artistic Director and Conductor – Alina Mukhamedzhanova

  • 20 Apr Friday 18:00
    Moscow
    Moscow National Combined Estate Museum Kolomenskoe – Izmailovo – Lyublino – Lefortovo
    Kolomenskoe estate
    Theatre and Concert Hall at Emperor Alexei Mikhailovichs Palace
    (39 Andropov, Ave., Bldg. 69)
    IX Childrens Easter Choral Festival of the Orthodox Music Russian Hymnody


    Phoenix choir of Taneev School of Music (Moscow)

    Artistic Director and Conductor – Elena Bessonova

  • 21 Apr Saturday 14:00
    Moscow
    Church of the Icon of the Mother of God Joy of All Who Sorrow on Bolshaya Ordynka
    (ul. Bolshaya Ordynka, 20)

    The Holy Spirit Cathedral Metropolitan Chorus (Minsk, Republic of Belarus)

    Precentor – Vitaly Sobolevsky

  • 21 Apr Saturday 14:00
    Istra
    New Jerusalem Resurrection Stavropegial Male Monastery
    (1 Novo-Ierusalimskaya Emb.)

    Saint Athos Choir Fomades (Greece)

    Regent – Hieromonk Elder Philippe

  • 22 Apr Sunday 14:00
    Moscow
    Church of St. Gregory of Neocaesarea in Derbitsy
    (29-a Bolshaya Polyanka St.)

    Saint Athos Choir Fomades (Greece)

    Regent – Hieromonk Elder Philippe

  • 23 Apr Monday 11:00
    Moscow
    Retirement Home 1 for Veterans of Labour
    (4 Pravoberezhnaya St.)

    Male Choir Optina Pustyn (St. Petersburg)

    Regent – Alexander Semenov

  • 23 Apr Monday 12:00
    Arkhangelsk
    Retirement Home 1 for Veterans of Labour
    (4 Pravoberezhnaya St.)

    State Academic Northern Russian Folk Choir (Arkhangelsk)

    Artistic Director – Svetlana Ignatieva

  • 23 Apr Monday 13:00
    Reutov
    Trinity Church
    (2 Pobedy St.)

    Saint Athos Choir Fomades (Greece)

    Regent – Hieromonk Elder Philippe

  • 24 Apr Tuesday 11:00
    Moscow
    Care Home 29 for Veterans of Labour
    (2 Nezhinskaya St.)

    State Choral Chapel of Abkhazia (Sukhum, The Republic of Abkhazia )

    Artistic director and conductor – Nora Ajinjal

  • 24 Apr Tuesday 16:00
    Murom
    Holy Annunciation Monastery
    (16 Krasnoarmeiskaya St.)

    Male Choir Optina Pustyn (St Petersburg)

    Regent – Alexander Semenov

  • 24 Apr Tuesday 18:00
    Moscow
    Moskvich Cultural Center
    Grand hall
    (46/15 Volgogradsky Ave.)

    Academic Choir of Russian Song (Moscow)

    Artistic Director – Nikolay Azarov

  • 25 Apr Wednesday 14:00
    Moscow
    Church of Unmercenaries Cosmas and Damian in Shubino
    (2 Stoleshnikov Lane)

    Male Choir Optina Pustyn (St Petersburg)

    Regent – Alexander Semenov

  • 25 Apr Wednesday 17:00
    Rostov Veliky
    The State Museum Preserve Rostov Kremlin
    (Kremlin, Museum)

    State Choral Chapel of Abkhazia (Sukhum, The Republic of Abkhazia)

    Artistic director and conductor – Nora Ajinjal

  • 26 Apr Thursday 13:00
    Zaraysk
    St. John the Baptist Cathedral at Zaraysk Kremlin
    (13 Pozharskogo Sq.)

    Novosibirsk Choral Chapel (Novosibirsk)

    Artistic director and conductor – Igor Yudin

  • 26 Apr Thursday 17:00
    Moscow
    The atrium of the Bread House
    In the Tsaritsyno park
    (1, Dolskaya st.)

    State Choral Chapel of Abkhazia (Sukhum, The Republic of Abkhazia )

    Artistic director and conductor – Nora Ajinjal

  • 27 Apr Friday 14:00
    Moscow
    The Church of the Ascension at Nikitsky Gate
    (B. Nikitinskaya st, 36)

    Boys and Youth Choir of Sveshnikov Choral school (Moscow)

    Conductors – Denis Khramov and Andrey Geasimenko

  • 27 Apr Friday 14:00
    Mytishchi
    Mytischi Childrens School of Musical Education
    (3rd Parkovaya st, 1-à)

    Novosibirsk Choral Chapel (Novosibirsk)

    Artistic director and conductor – Igor Yudin

  • 27 Apr Friday 18:00
    Moscow
    Moscow National Combined Estate Museum Kolomenskoe – Izmailovo – Lyublino – Lefortovo
    Kolomenskoe estate
    Theatre and Concert Hall at Emperor Alexei Mikhailovichs Palace
    (39, Andropov Avenue, bldg.69)
    IX Childrens Easter Choral Festival of the Orthodox Music Russian Hymnody


    Childrens Choir Moskovskie Kolokolchiki Moscow Gnesiny Children Music School (Moscow)

    Conductors – Ekaterina Avetisyan and Simeon Avetisyan

  • 28 Apr Saturday 14:00
    Veliky Novgorod
    Novgorod State United Museum Preserve
    (11, Kremlin)

    Novosibirsk Choral Chapel (Novosibirsk)

    Artistic director and conductor – Igor Yudin

  • 28 Apr Saturday 16:00
    Ramenskoye
    Troitsk Church
    (2, Pervomayskaya st)

    Female Vocal Ensemble Le (Yerevan, Armenia)

    Artistic director – Sona Ovannisyan

  • 29 Apr Sunday 17:00
    Moscow
    The atrium of the Bread House
    In the Tsaritsyno park
    (1, Dolskaya st.)

    Female Vocal Ensemble Le (Yerevan, Armenia)

    Artistic director – Sona Ovannisyan

  • 30 Apr Monday 17:00
    Balashikha
    Rosinka Socialisation and Rehabilitation Centre for Children and Teenagers with Disabilities
    (43, Entuziastov highway)

    Female Vocal Ensemble Le (Yerevan, Armenia)

    Artistic director – Sona Ovannisyan

  • 30 Apr Monday 18:00
    Moscow
    The main building of St. Tikhons Orthodox University, The Cathedral Chamber
    (6, Likhov Lane)

    Sveshnikov National Academic Russian Choir (Moscow)

    Artistic Director and Conductor – Evgeny Volkov

  • 2 May Wednesday 14:00
    Moscow
    Church of Life-Giving Trinity in Serebryaniki
    (1-a Serebryanichesky Lane)

    Sretenskaya theological Seminary (Moscow)

    Regent – Aleksandr Amerkhanov

  • 3 May Thursday 11:00
    Moscow
    Skolkovsky Centre for the Promotion of Family Education
    (6, Skolkovskoe Highway)

    Mdzlevari Youth Choir (Tbilisi, Gerogia)

    Artistic director and conductor – Kahaber Onashvili

  • 3 May Thursday 16:00
    Ramenskoye
    Troitsk Church
    (2, Pervomayskaya St.)

    Dragostin Folk National (Sofia, Bulgaria)

    Conductor – Stefan Dragostinov

  • 3 May Thursday 19:00
    Moscow
    St. Peter and Paul Cathedral
    (7/10 Starosadsky Lane)

    I act

    Bratislava Boys Choir (Bratislava, Slovakia)

    Artistic director and conductor – Magdalena Rovnakova


    II act

    Tapiola Choir (Espoo, Finland)

    Artistic director and conductor – Pasi Hyokki

  • 4 May Friday 11:00
    Moscow
    Care Home 6 for Veterans of Labour
    (10 Ostrovityanova St.)

    Bratislava Boys Choir (Bratislava, Slovakia)

    Artistic director and conductor – Magdalena Rovnakova

  • 4 May Friday 14:00
    Moscow
    Church of the Ascension of our Lord beyond Serpukhov Gate
    (24 Bolshaya Serpukhovskaya St.)

    Dragostin Folk National (Sofia, Bulgaria)

    Conductor – Stefan Dragostinov

  • 4 May Friday 14:00
    Tver
    Resurrection Cathedral
    (1 Barrikadnaya St.)

    Mdzlevari Youth Choir (Tbilisi, Gerogia)

    Artistic director and conductor – Kahaber Onashvili

  • 4 May Friday 16:00
    Moscow
    Yuzhnoe Butovo Centre for the Promotion of Family Education
    (19 Yuzhnobutovskaya St.)

    Tapiola Choir (Espoo, Finland)

    Artistic director and conductor – Pasi Hyokki

  • 4 May Friday 18:00
    Moscow
    Moscow National Combined Estate Museum Kolomenskoe – Izmailovo – Lyublino – Lefortovo
    Kolomenskoe estate
    Theatre and Concert Hall at Emperor Alexei Mikhailovichs Palace
    (39, Andropov Avenue, bldg.69)
    IX Childrens Easter Choral Festival of the Orthodox Music Russian Hymnody


    Boys Choir of Josef Haydn children music school (Moscow)

    Artistic director and conductor – Aleksandra Samokhvalova


    Junior Choir of K.N. Igumnov Music School (Moscow)

    Artistic director – Diana Fashutdinov

  • 5 May Saturday 11:00
    Moscow
    Doverie Centre for the Promotion of Family Education
    (4 Taldomskaya St.)

    Dragostin Folk National (Sofia, Bulgaria)

    Conductor – Stefan Dragostinov

  • 5 May Saturday 12:00
    Serpukhov
    Serpukhov Music and Drama Theatre
    (58/27 Chekhova St.)

    Tapiola Choir (Espoo, Finland)

    Artistic director and conductor – Pasi Hyokki

  • 5 May Saturday 14:00
    Moscow
    Special (correctional) comprehensive boarding school 2
    (5, Bolshoy Koptevsky Lane)

    Sweden Male Choir Zero8 (Stockholm, Sweden)

    Conductor and main conductor – Rasmus Krigstrom

  • 5 May Saturday 15:00
    Tula
    All Saints Cathedral
    (79 Lva Tolstogo St.)

    Bratislava Boys Choir (Bratislava, Slovakia)

    Artistic director and conductor – Magdalena Rovnakova

  • 5 May Saturday 15:00
    Moscow
    The Church of St Nicholas Mirlikiyski on Three Hills (9 Novovagankovsky Lane)

    Mdzlevari Youth Choir (Tbilisi, Gerogia)

    Artistic director and conductor - Kahaber Onashvili

  • 6 May Sunday 19:00
    Moscow
    Sunday 19:00 Moscow Tchaikovsky Concert Hall
    (4/31 Triumfalnaya Sq.)
    Choral Gala-concert


    I act

    Bratislava Boys Choir (Bratislava, Slovakia)

    Artistic director and conductor – Magdalena Rovnakova


    Tapiola Choir (Espoo, Finland)

    Artistic director and conductor – Pasi Hyokki


    Dragostin Folk National (Sofia, Bulgaria)

    Conductor – Stefan Dragostinov


    II act

    St. Jacobs Vokalensemble (Stockholm, Sweden)

    Artistic director and conductor – Mikael Wedar


    Sweden Male Choir Zero8 (Stockholm, Sweden)

    Conductor and main conductor – Rasmus Krigstrom


    Mdzlevari Youth Choir (Tbilisi, Gerogia)

    Artistic director and conductor – Kahaber Onashvili

  • 7 May Monday 19:00
    Moscow
    St. Peter and Paul Cathedral
    (7/10 Starosadsky Lane)

    I act

    St. Jacobs Vokalensemble (Stockholm, Sweden)

    Artistic director and conductor – Mikael Wedar


    II act

    Sweden Male Choir Zero8 (Stockholm, Sweden)

    Conductor and main conductor – Rasmus Krigstrom

  • 9 May Wednesday 13:00
    Moscow
    Moscow National Combined Estate Museum Kolomenskoe – Izmailovo – Lyublino – Lefortovo
    Kolomenskoe estate
    Theatre and Concert Hall at Emperor Alexei Mikhailovichs Palace
    (39, Andropov Avenue, bldg.69)
    IX Childrens Easter Choral Festival of the Orthodox Music Russian Hymnody


    Concert Voices of the Great Victory



Festivals calendar:
Mo Tu We Th Fr Sa Su
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21

Festivals geography:

Close