Programme 20

  • 20 Apr Thursday 12:00
    Zvenigorod
    The Savvino-Storozhevsky Monastery
    1 Gorodok St.
  • 20 Apr Thursday 13:00
    Zvenigorod
    The Savvino-Storozhevsky Monastery
    1 Gorodok St.
  • 20 Apr Thursday 14:00
    Moscow
    Church of Life-Giving Trinity in Serebryaniki
    1-a Serebryanichesky Lane

    Russian Format Male Choir (Voronezh)

    Artistic Director and Conductor Serafim Dubanov

  • 20 Apr Thursday 14:00
    Moscow
    Special (correctional) comprehensive boarding school 2
    5 Bolshoy Koptevsky Lane

    Russian Rhapsody Ensemble of Soloists (Moscow)

    Artistic Director Evgeny Volchkov

    Deniska's stories

    Music composition based on the book by Victor Dragunsky

    Painting with sand Lilia Ravilova

  • 20 Apr Thursday 15:00
    Magnitogorsk
    The Ordzhonikidze Palace of culture of Metallurgists
    Naberezhnaya St., 1

    M. Ravel La Valse, choreographic poem

    E. Elgar Cello Concerto

    P. Tchaikovsky Adagio from the ballet The Nutcracker

    Oleg Sendetsky (cello)

    The Mariinsky Orchestra

    Conductor Valery Gergiev

  • 20 Apr Thursday 16:00
    Moscow
    The Theatre and Concert Hall of the faculty of arts of the Moscow State Lomonosov University
    3/1 Bolshaya Nikitskaya St.
    Masterpieces of World Opera. Russian Romances and Songs Soloists of the Mariinsky Academy of Young Opera Singers

    Artistic Director Larisa Gergieva, Peoples Artist of Russia

  • 20 Apr Thursday 19:00
    Magnitogorsk
    The Ordzhonikidze Palace of culture of Metallurgists
    Naberezhnaya St., 1

    M. Glinka. Valse-Fantaisie

    I. Stravinsky Symphony in C

    P. Tchaikovsky Panorama and Waltz from the ballet The Sleeping Beauty

    I. Stravinsky Pétrouchka (burlesque in four scenes)

    The Mariinsky Orchestra

    Conductor Valery Gergiev



Festivals calendar:
Mo Tu We Th Fr Sa Su
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21

Festivals geography:

Close